Vypravování u písemné práce z němčiny u maturity?

Ne příliš často, ale někdy se může u státní maturity z německého jazyka objevit i slohový útvar, který se nazývá vypravování. Maturant tak musí prokázat, že je schopen v němčině podle jasně daného zadání, písemně o něčem povyprávět. Jak tedy vyprávění německy správně napsat? A jak jej napsat tak, abychom za naší práci získali vynikající hodnocení? Pojďme se tedy podívat na vzor vypravování:

ZADÁNÍ PRO VZOROVÉ VYPRACOVÁNÍ VYPRAVOVÁNÍ U PÍSEMNÉ PRÁCE Z NĚMECKÉHO JAZYKA:

V minulém roce jste se zúčastnil/a školního výletu do zahraničí. Váš učitel němčiny vám zadal napsat o výletu vypravování v rozsahu 120-150 slov, ve kterém:

 • popíšete místo, které jste navštívil/a;
 • popíšete jednu událost, která se na výletu stala;
 • zdůvodníte, proč byste na podobný výlet znovu jel/a nebo nejel/a.

ČTĚTE TAKÉ: Jak na popis u maturitní písemky z němčiny?

PORAĎTE SI NA JEDNIČKU PODLE NAŠEHO VZORU VYPRAVOVÁNÍ NĚMECKY:

Mein Schulausflug nach Venedig

Letztes Jahr habe ich mit meiner Klasse nach Italien ein Schulausflug gemacht, genauer gesagt, nach Venedig. Der Ausflug war wirklich super. Wir schliefen am Hotel Al Duca di Venezia und so hatten wir zwei Tage in Venedig zum Verbringen. Wir gingen durch die Stadt um verschiedene Sehenswürdigskeiten zu besuchen und die Atmosphäre kennen zu lernen. Meistens liebte ich die engen Straßen und Wasserkanale mit Gondeln.

Am letzten Tag habe ich und drei meine Freunde uns eine Gondel gelohnt. Es war am Abend und die Reise dauerte etwa eine Stunde. Die andere Freunde gingen in die Restaurants, aber ich muss sagen, dass die Schiffreise für uns ein unvergeßliches Erlebnis war.

Ich glaube mindestens einmal im Leben sollte jeder Venedig besuchen. Nicht viele Orte, wie dieses, gibt es in der Welt. Der Schulausflug war fantastisch.

ČTĚTE TAKÉ: Jak napsat formální dopis v němčině?

Proč námi vypracovaný vzor získá hodnocení na jedničku?

 • perfektně plníme zadání – máme vyprávět o školním výletu do zahraničí; vybrali jsme Benátky (Venedig) – pokud by např. někdo vypravoval o výletu do Prahy, přišel by ihned body za neplnění zadání
 • náše vypravování obsahuje části, které obsahovat má – tedy vhodný nadpis a několik odstavců – body zadání jsou tři, naše vzorové vypracování popisu obsahuje tedy tři odstavce, v každém je rozpracován jeden bod zadání
 • text neobsahuje nepodstatné (irelevantní) informace – vše se vztahuje k tématu školního výletu do zahraničí
 • text obsahuje požadovaný počet slov daný zadáním
 • text obsahuje očekávanou slovní zásobu – např.Schulausflug, Hotel, verbringen, Sehenswirdigkeiten, Straßen, dauern, Erlebnis…
 • text obsahuje očekávanou gramatiku německého jazyka, tedy hlavně minulé časy (vyprávíme o něčem, co se stalo v minulosti), dále např. infinitiv s zu, správné slovosledy, souřadící spojky, podřadící spojky, správné koncovky přídavných jmen atd.
 • text je vhodně graficky rozčleněn (odsazený nadpis, odsazené odstavce)

Úspěch u písemné části maturity z německého jazyka přejeme 🙂

4 komentáře u “Vypravování u písemné práce z němčiny u maturity?

 1. Dobry den,

  chtela bych se zeptat, jestli muzu psat v pisemne casti maturity, kdyz vypravim v minulosti, minuly cas v perfektu? Nebudou mi strhnuty body, kdyz praci nebudu psat v preteritu?
  Dekuji za odpoved 🙂

 2. Chci se zeptat.. v letošním roce 2016 tam bylo do školního časopisu mohla jsem tam napsat i oslovení, ( Sehr geehrte Damen und Herren ?? 🙂
  děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *