Charakteristika v písemné práci u maturity z němčiny?

Jak napsat charakteristiku u státní maturity z německého jazyka, pokud se v písemné části maturity tento slohový útvar objeví? Co to vlastně charakteristika je a jak ji správně rozpracovat a uspět na jedničku?

Co je to vlastně slohový útvar zvaný “charakteristika”?

Píšeme-li charakteristiku, tak jinými slovy vždy něco charakterizujeme, tedy udáváme charakter něčeho, ať už je to například člověk (kamarád, učitel, oblíbený zpěvák), nebo nějaké místo (například Vaše oblíbené místo, Vaše oblíbené město) nebo nějaká věc.

U charakteristiky je vždy dobré, a to se u maturity většinou očekává, charakterizovat (tedy popisovat charakter) něčeho z více úhlů pohledu, například z vnějšího úhlu pohledu a z vnitřího úhlu pohledu.

Příklad: Budu-li psát charakteristiku mého nejlepšího kamaráda, můžu ho v jednom odstavci popsat jeho vnější charakteristiku (například to, jak vypadá, tedy vzhled, nebo co rád na sobě nosí) a v druhém odstavci mohu popisovat to, jaký je, tedy jeho vnější stránku (jakou má osobnost, proč je mým kamarádem apod.). U charakteristiky místa nebo věci můžete postupovat obdobně.

ZADÁNÍ CHARAKTERISTIKY V PÍSEMNÉ PRÁCI U MATURITY Z NĚMECKÉHO JAZYKA:

Váš školní časopis organizuje soutěž na téma přátelství. Rozhodl/a jste se soutěže zúčastnit a napsat charakteristiku svého kamaráda/své kamarádky s názvem:

“Wer sucht einen Freund ohne Fehler, bleibt ohne Freund”.

V textu v rozsahu 120-150 slov zpracujte následující body:

  • představte svého kamaráda/svou kamarádku;
  • popište jeho/její vzhled;
  • charakterizujte jeho/její povahu (jak kladné stránky, tak alespoň jednu zápornou);
  • shrňte, co máte na něm/ní nejraději.

ČTĚTE TAKÉ: Jak napsat excelentní článek německy?

VZOROVÉ VYPRACOVÁNÍ CHARAKTERISTIKY NĚMECKY:

Mein Freund Thomas

Ich schreibe über meinen Freund Thomas. Wir verbringen viel Zeit zusammen, gehen in dieselbe Schule, beide sind wir 18 und haben dieselben Hobbies. Obwohl wir im Ganzen nicht gleich sind, sind wir beste Freunde.

Mein Freund ist ganz groß, etwa 185 cm. Er hat kurze schwarze Haare und eine atletische Figur, weil er viel Sport treibt. Die Mädchen lieben ihn und es ist für ihn sehr angenehm.

Man kann Thomas glauben, das ist seine wichtigste Charakterseite für mich und auch für andere Freunde. Und er denkt liberal, wie ich. Manchmal vielleicht zu viel! Seine einzige schlechte Eigenschaft ist, dass er oft Verspätung hat, aber nur kleine.

Am liebsten mag ich sein positives Denken. Mit ihm kann man nicht traurig sein. Wenn er irgendwohin kommt, bring er positive Energie mit.

Unsere Freundschaft, trotz seiner Unpünklichtkeit, finde ich sehr gut. Freunde können nie ganz gleich sein, glaube ich.

ČTĚTE TAKÉ: Jak si u písemné práce z němčiny poradit při psaní návodu nebo instrukcí?

Proč naše vzorové vypracování získá výborné hodnocení?

  • Plníme zadání tím, že píšeme charakteristiku kamaráda a nezapomínáme do textu zahrnout myšlenku danou tématem (Kdo hledá přátele bez chyb, zůstane bez nich)
  • Všechny čtyři body zadání jsou zmíněny a rozpracovány (v první odstavci představujeme, ve druhém popisujeme vzhled, ve třetím popisujeme charakter a ve čtvrtém odstavci shrnujeme, co máme na kamarádovi nejraději.
  • Naše charakteristika obsahuje nadpis, prvky úvodu (první odstavec), a prvky závěru (poslední odstavec) – v závěru si pohráváme opět s tématem charakteristiky.
  • Text obsahuje vhodnou slovní zásobu a vhodnou gramatiku – dostatečnou k požadované úrovni zkoušky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *