Jak napsat formální dopis v němčině?

Častým slohovým útvarem objevujícím se u státní maturity z německého jazyka v části písmné práce je “formální” dopis, tedy dopis, který píšeme osobě, kterou buď neznáme, nebo k ní chováme formální respekt. Jak takový dopis napsat, abychom u maturity získali co nejvíce bodů a tedy i co nejlepší hodnocení? Podívejte se, jak se s formální dopisem v němčině vypořádat na jedničku:

ZADÁNÍ A VZOR FORMÁLNÍHO DOPISU V NĚMČINĚ:

Zadání formálního dopisu:

Představte si následující situaci: Připravujete oslavu pro přátele, se kterými jste se seznámil/a při pobytu v Německu. Oslavu chcete uspořádat ve svém oblíbeném německém podniku. Napište do vámi vybraného podniku dopis s žádostí o rezervaci v rozsahu 120-150 slov, ve kterém:

 • uvedete důvod, proč píšete;
 • sdělíte podrobnosti své rezervace (datum, čas, počet lidí, kuřáci/nekuřáci atd.);
 • se zeptáte, jak dlouho můžete v podniku zůstat;
 • požádáte o potvrzení své rezervace.

FORMÁLNÍ DOPIS KAMARÁDOVI NĚMECKY VZOROVÉ VYPRACOVÁNÍ:

Guten Tag,

Mein Name ist Patricie Vománková und ich schreibe Ihnen, weil ich in Ihrem Klub eine Feier für meine Freunde organisieren möchte.

Nach Bautzen möchten wir alle schon am Morgen kommen, so die Feier wird um 18 Uhr in Ihrem Klub anfangen. Es können etwa 8 oder 10 Leute sein. Wenn es möglich ist, wir preferieren einen Saal für Nichtraucher. Für alle möchte ich auch ein Gericht bestellen, wir werden uns das Essen von Ihrem Menü auswählen.

Ich habe noch eine Frage – wir alle treffen uns nach längerer Zeit und wir möchten ein bischen plaudern und Spaß haben und es kann eine Weile dauern – wie lange können wir im Klub bleiben?

Ob alles in Ordnung ist, könnten Sie mir bitte die Reservation bestätigen?

Ich habe viele schöne Abende in Ihren Klub erlebt.

Herzliche Grüsse,

Patricia Vománková aus Tschechien

ČTĚTE TAKÉ: Jak napsat perfektní email německy?

Proč náš vzor získá u maturity z NJ jedničku?

 • Ze zadání vyplývá, že píšeme do podniku, je třeba tedy psát formálně (člověk, který bude číst náš dopis nás pravděpodobně nebude znát). Očekává se od nás tedy psaní formálního dopisu německy.
 • Dodržujeme rozsah textu daný počtem slov.
 • V našem vzorovém vypracování formálního dopisu zmiňujeme a rozpracováváme každý bod, který je dán zadáním. To se od nás očekává. Pokud by nám nějaký bod chyběl, o body v hodnocení bychom přišli.
 • Náš text neobsahuje žádné zbytečné informace, píšeme k věci. Dopis je možná trochu citově zabarven (jelikož jde o formální dopis, zabarven by být nemusel) – ale v zadání stojí, že píšeme do oblíbeného podniku.
 • Vzor formálního dopisu obsahuje vhodnu a očekávanou slovní zásobu, která je relevantní k bodům zadání (Klub, Feier, organisieren, Gericht, Nichtraucher, Essen, bestellen, bestätigen atd.)
 • Text obsahuje očekávanou gramatiku, např. přítomný čas, otázka, správný slovosled, správné koncovky sloves, přídavných jmen, podmínkový čas, modální slovesa apod.
 • Text neobsahuje gramatické ani pravopisné chyby.
 • Text je napsán na míru zadání – nejdůležitější atribut našeho vzorového vypracování.

ČTĚTE TAKÉ: Jak napsat excelentní dopis kamarádovi německy?

 

7 komentářů u “Jak napsat formální dopis v němčině?

 1. Mám dotaz,naše učitelka němčiny tvrdí, že když oslovení zakončíme čárkou, že musíme na dalším řádku pokračovat malím písmem??

  • Ano, je to tak.
   Je to stejné, jako v češtině.
   V angličtině se oproti tomu na začátku té věty píše velké písmeno: Hi John, What do you say on trip to …

 2. Dobrý den,
  mám v tom trochu zmatek,co se píše u formálniho dopisu.-místo sepsání a datum,odesilatel a příjemce a potom osloveni? Děkuji

  • Věro, co přesně je podle Vás v tomto dopise vtip? Budeme rádi za jakoukoliv konstruktivní kritiku, která pomůže maturtantům z německého jazyka.

   • Pozdrav “herzliche Grüsse” není formální. Formální je vyjádření “mit herzlichen Grüssen”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *