Jak napsat excelentní dopis kamarádovi německy?

Jak si u maturity z němčiny poradit, objeví-li se jako typ textu dopis kamarádovi? Jak na psaní neformálního dopisu? Pojďme se podívat, jakým způsobem lze tento slohový útvar napsat, abychom získali co nejlepší, nejlépe maximální možné hodnocení.

ZADÁNÍ A VZOR VYPRACOVÁNÍ NEFORMÁLNÍHO DOPISU KAMARÁDOVI NĚMECKY:

Zadání dopisu (toto zadání se objevilo v ostrém maturitním termínu na jaře 2013):

Právě jste se vrátii/a z výměnného pobytu v Rakousku. Rozhodl/a jste se o svých zážitcích napsat své německé kamarádce Heidi. Napište jí dopis v rozsahu 120–150 slov, ve kterém:

 • uvedete základní informace o výměnném pobytu (místo a délka pobytu,
  hostitelská rodina apod.);
 • popíšete alespoň jeden zážitek z vašeho pobytu;
 • sdělíte, co se vám během pobytu líbilo nebo nelíbilo (alespoň dvě věci);
 • napíšete, proč byste jel/a nebo nejel/a znovu.

NEFORMÁLNÍ DOPIS KAMARÁDOVI NĚMECKY VZOROVÉ VYPRACOVÁNÍ:

Liebe Heidi,

gestern bin ich von dem Schülleraustausch in Österreich zurückgekommen und muss ich dir davon erzählen.

Ich habe 7 Tage in Wien in einer netten Familie verbracht. Das Haus war im Zentrum, also jeden Tag konnte ich durch Wien spazieren.

Mein größtes Erlebniss passierte, als ich am Abend ins Zetrum ging. Ich traf ein nettes Mädchen und lud sie für ein Getränk ein. Sie sagte ja und wir haben einen schönen Abend gehabt. Wir haben uns angefreundet. Und das Essen im Restaurant war auch fantastisch. Solches Essen hatte ich noch nicht gegessen.

Ich bin schon zu Hause, aber ich möchte nach Wien wieder fahren, weil es ein wirklich interessanter Platz ist, mit angenehmen Leuten, und ich möchte mehrere Wiener Plätze kennen lernen.

So schön war der Austausch, dass ich jetzt an einen nächsten denke.

Viele Grüße

Martin

ČTĚTE TAKÉ: Jak napsat perfektní email německy?

Proč naše vzorové vypracování získá maximální počet bodů v hodnocení?

 • V zadání je je uvedeno, že máme psát dopis kamarádovi, což je neformální styl. My zadání dodržujeme. Každý dopis by měl obsahovat oslovení (Liebe Heidi), text dopisu, rozloučení (Mit freundlichen Grüssen), a podpis. My tyto části máme.
 • V zadání je uvedeno, že máme psát dopis o něčem, co již proběhlo. Z výměnného pobytu jsme se již vrátili, píšeme tedy téměř vše v minulém čase. (Nepíšeme o tom, že tam jsme – to bychom byli mimo zadání, což může vést i k neúspěchu u maturity!)
 • Text obsahuje správný počet slov daný rozsahem v zadání – nemáme ani méně, ani více slov, než mít máme.
 • Dodržujeme správnou grafickou stránku textu – oslovení, odstavce, rozloučení i podpis jsou od sebe graficky odděleni vynecháním řádku.
 • Všechny čtyři body zadání zmiňujeme a vhodně je rozpracováváme, pěkně každý jeden bod v jednom odstavci.
 • Používáme vhodnou slovní zásobu pro dané téma zadání (Austauschverhältniss, Zentrum, einladen, spazieren, verbringen, interessanter Platz, Familie…).
 • Používáme gramatiku, která se podle zadání očekává a neděláme v ní chyby: perfektum, préteritum, modální sloveso, správný slovosled, slovesa s odlučitelnou předponou, členy a rody podstatných jmen, správné koncovky přídavných jmen aj.
 • Ale hlavně, a to je nejdůležitější, dodržujeme zadání neformálního dopisu kamarádovi v němčině.

Mnoho úspěchů u písemné práce u maturity z německého jazyka! 🙂

3 komentáře u “Jak napsat excelentní dopis kamarádovi německy?

 1. Dobrý den , rád bych se zeptal , které slohové útvary se v němčině píší v prateritu a ktere v perfektu a zda tyto dva minule casy kombinovat? Dekuji.

  • Dobrý den,

   Němci preferují běžně v mluvené řeči perfektum a v psané préteritum. Když však píšete neformální dopis kamarádovi, tak se dá perfektum také bez problémů použít. Ve formálním textu je perfektum velmi zřídka a naopak v mluvené řeči platí to samé pro préteritum.

   • Plne souhlasim jen bych doplnil ze urcita slova se nerikaji ani v mluvene reci v perferktu napr. “sein”
    Rakusak rozhodne radsi rekne i napise “war”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *